Menu

Şişle oklava örneği yapılışı detaylı türkçe anlatım

Oklava işi genelde tığla yapılsa da şişle de yapılabilmektedir. Oklava örgüsüyle, şiş örgüsüyle yapabileceğiniz pek çok ürün yapabilirsiniz. Oklava örgüsüyle örülmüş bebek battaniyesi, bayan çocuk yelek-ceketi, lif-elbezi, atkı-şal, eldiven, çanta gibi bir çok ürün bulunmaktadır.

Oklava örneği aşamaları

Şişle oklava örneği yapılışı aşağıdaki maddeler halinde açıklanmıştır:

İlmikler haroşa yardımıyla örülür. İstediğiniz çoklukta haroşa yapabilirsiniz.

Önce oklava örgüsünü örmek istediğiniz uzunlukta 5 ve 5’in katları olacak şekilde zincir çekin.

Ardından geri dönüp çektiğiniz son zincirin içinden bir ilmek alın. Uzatarak ilmeği oklavaya geçirin. Aynı şekilde bütün zincirlerden ilmek alarak oklavaya aktarın.

Zincirlerin içerisinden ilmek almayı tamamlayınca ilmekleri oklavadan çıkarın. 5’er ilmek sayarak, şişle ilmeklerin içerisine 5’er sık iğne yapın. Üst sıralarda da aynı şekilde; bu sefer sık iğnelerin içerisinden ilmek alarak oklava örgüsüne devam edin.

Bu şekilde aynen devam ederek şişle oklava örneği yapılışı konusunu öğrenebilirsiniz.

Bir başka örnekte de şişle oklava örneği yapılışı şu şekilde anlatılabişir: ilk sıra ters yönden bir örüp bir dolanarak her ilmek aynı şekilde sıra sonuna kadar devam eder. Daha sonra düz tarafa geçilerek ilmeği sağ şişe takarak, dolanan iple 5 tane uzatılıp, sonra soldaki şişe takılır. Beş adet ilmeğin içinden beş ilmek daha çıkarılır. Arka sıra ise ters örülür. Sonra bir sıra daha düz örülür. Diğer ters sırada ise başa dönülür.

bayan-sisle-oklava-ornegi-yapilisi degisik-sisle-oklava-ornegi-yapilisi en-guzel-sisle-oklava-ornegi-yapilisi farkli-sisle-oklava-ornegi-yapilisi guzel-sisle-oklava-ornegi-yapilisi harika-sisle-oklava-ornegi-yapilisi sisle-oklava-ornegi-yapilisi-facebook sisle-oklava-ornegi-yapilisi-resimli sisle-oklava-ornegi-yapilisi-tumblr sisle-oklava-ornegi-yapilisi

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain