Menu

Porselen boyama teknikleri ve örnekleri

Porselen boyamak porseleni gördüğünüzde ben de yapabilirim dediğiniz kadar kolay bir işlem değildir. Porselen boyama teknikleri için vereceğiniz emeğin yanında tecrübe de gereklidir. Porselen hamur halindeyken istediğiniz şekli verdikten sonra fırına konularak belli bir kıvama kadar pişirilir. Katı hale gelen porseleni bu işlemden sonra boyama işlemine tabi tutmak gerekir. Eğer porselenin kendi renginde kalmasını ve sadece desenlerin boyanmasını istiyorsanız desen yapmaya geçebilirsiniz ancak tamamı başka bir renk olsun diyorsanız önce seçeceğiniz renkte porselenin tamamını boyamanız gerekir. Bu boyama işlemi bitip boya kuruduktan sonra porselen boyama teknikleri ile porselene desenler çizilir ve desen yapma işlemi de bittikten sonra üzerine sır çekilerek yine gerekli olduğu kadar fırında pişirilir.

Porselende renk: porselen yapımı çok ince bir işçilik gerektirmektedir. Bunun yanı sıra boyama işlemleri de oldukça önemlidir. Özellikle küçük boylarda üretilen porselen boyama teknikleri oldukça zordur. Elinizde boyamaya dair doğru boya malzemeleri ve fırçaları olması oldukça önem arz etmektedir. Karar verdiğiniz detaylar için boyamaya içerden dışarıya doğru yapmakta fayda vardır. Dışarıdan başladığınız takdirde içeriye doğru geçene kadar herhangi bir değme ile modelde kaymalar meydana gelecektir. Bu yüzden içten dışa doğru çıkmak daha mantıklı olacaktır. Boyama işlemi sona erdikten sonra tekrar ısıtılması ve boyanın yerine oturması beklenmektedir. Bütün işlemlerden sonra parlaması amaçlı bir cila atılabilir. Bu da oda sıcaklığında bekletildikten sonra kuruyacak ve modern bir porselende renk imajı yaratacaktır.

basit-porselen-boyama-teknikleri degisik-porselen-boyama-teknikleri en-guzel-porselen-boyama-teknikleri farkli-porselen-boyama-teknikleri guzel-porselen-boyama-teknikleri kolay-porselen-boyama-teknikleri porselen-boyama-teknikleri-facebook porselen-boyama-teknikleri-kolay porselen-boyama-teknikleri-nedir porselen-boyama-teknikleri

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain