Menu

örgü modelleri ve çeşitleri

örgü hanımların vazgeçilmez bir el işi tekniğidir. geçmişten bugüne kadar sayısızı örgü modelleri geliştirilmiştir. en çok kullanılan modelleri aşağıda açıklayabiliriz:

tığ işi ikili file modeli: bluz, şal ya da atkı yapımında çok kullanılır. bu modelde daha çok zincir çekilir.

örgü zincir kablo modeli: kazak ve hırka yapımında bu model kullanılır. kablo şeklinde zincire benzeyen modeller oluşturulur.

tığ işi kaz ayağı modeli: genelde iki renk yün iplikleri ile işlenen örgü modelidir.

örgü kablo modeli: bu model kazak ve hırkaların ön parça bölümü işlemelerinde kullanılır. desen çalışması 19 ilmek ile yapılır. bir ön parça giysiyi işlerken toplam 60 ilmek ise buna iki tane kablo modeli hazırlaması yapılır. kablo modelinin yapımına başlarken kenar belirleyici olarak düz örgü sütunlar örülür ve iç kısım desenin belli olması açısından, model haricinden kalan ilmekler ters ilmek olarak işlenir.

tığ işi timsah modeli: farklı bir görünümü olan timsah modelini işlemek oldukça kolaydır. göründüğünün aksine pratik dolgu yapımı, ikili trabzan modeli gibi teknikler uygulanarak kısa zamanda çıkarılacak bir el işi tığ çalışmasıdır.

tığ işi yıldız modeli: bu örgü modelini yünden yıldız modelleri işlemelerini her türlü süslemelerde kullanılabilme olanağınız vardır. örtü kenarlarına, içlerine, atkılara, kumaştan yapılmış olan boyun bağlarına, yün veya trikodan yapılmış giysilerde, bereler de aklınıza gelebilecek her şeyde uygulanabilecek bir desen çalışmasıdır.

degisik-orgu-modelleri-ve-cesitleri en-guzel-orgu-modelleri-ve-cesitleri farkli-orgu-modelleri-ve-cesitleri guzel-orgu-modelleri-ve-cesitleri harika-orgu-modelleri-ve-cesitleri orgu-modelleri-ve-cesitleri-facebook orgu-modelleri-ve-cesitleri-resimli orgu-modelleri-ve-cesitleri-tumblr orgu-modelleri-ve-cesitleri yeni-orgu-modelleri-ve-cesitleri

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain