Menu

Kanda gebelik hamilelik testi nasıl yapılır

Kanda gebelik testi nasıl yapılır sorusunu birçok kadın merak ediyor. Burada yapılacak teste beta, hcg testi adı verilemektedir. Bu kanda sadece hamile kadınlarda yer alan bu değerin aranmasına yönelik bir analiz yöntemidir. Hgc hormonu embriyo 8 hücreli olduğu andan itibaren yükselmeye başlar. Bu nedenle hamile olmayan kadınlarda bu oran sıfır yada sıfıra binde bir oranının altında bir değer ile çok daha yakın olabilmektedir. İlk haftalarında bu değer yavaş yavaş katlanmaktadır. Bu organizmanın gelişimi ile doğru orantılı olarak salgılandığı için 10. Haftasında en yüksek değere ulaşacaktır. Testi yaptırmanız için belli kurallar vardır. Her cinsel ilişki sonrasında hemen kandan hamile olup olmadığınızı anlamak mümkün değildir. Bu güvenilir yöntem ile ters yaptırabilmek için adet dönemini ıskalamış olmanız gerekmektedir. Yoksa test doğru sonuç vermeyebilmektedir.

Özellikleri nelerdir ?

Kanda gebelik testi yapılarak beta hcg hormonunda yükselme saptanabilmesi için adet gününün geçmiş olması gerekmektedir. Bazı durumlarda adet gününde önce de tespit edilebilmektedir. Daha net bir tespit için adet gecikmesinden sonra bu kan tahlillerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Böylelikle çok daha net bir şekilde verilere ulaşmak mümkündür. Bu testin aç yada tok karına olması fark yaratmamaktadır.

Gebelik testinde beta hcg değerlerine bakılmaktadır. Bu değerlerin binde birden yüksek olması hamilelik olduğu anlamında olabilmektedir.

Hcg hormonu hamilelik boyunca uterusun kasılmaması konusunda yardımcı olmakta ve korpus lutemun fonksiyonunda aktif bir rol oynamaktadır.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekilde. Siz de kanda gebelik testi nasıl yapılır konusundan önce idrar üzerinden de test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu tarz hassas konularda doktorlar bilgilerinizi sır olarak tutacaktır. Bu nedenle sağlık kuruluşlarından destek almanız önerilmektedir. Ancak bu şekilde çok daha net ve sağlıklı çözüm üretmek mümkün olmaktadır. Aksi hallerde gebelik süreçleri ile ve anne sağlığı ile ilgili sıkıntılar olabilmektedir. Bu konuda kendinize en yakın sağlık ocağından ve aile sağlığı merkezinden ücretsiz destek alma şansınız bulunmaktadır.

kanda-gebelik-testi-nasil-yapilir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain