Menu

Kanaviçe nevresim takımının yapılışı ve örnekleri

Kanaviçe işleme tekniği ülkemizde uzun yıllardır uygulanmakta olan anadolu halkının gelenek ve göreneklerini günümüze kadar taşıyan bir halk sanatıdır. Kanaviçe nevresim takımının yapılışı oldukça zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreçte ilk önce montaj işlemi yapılır. Yani renkli iplikler desenler haline getirilerek işlenir. Bu desenlere yapan kişinin duygu ve düşünceleri de katılarak harika kanaviçeler ortaya çıkmaktadır.

Bundan sonraki süreçte kesme işlemine geçilir. Titizlikle yapılması gereken bu işlem de en ufak bir hata desenlerin bozulmasına neden olabilir. Bütün kanaviçeler teker teker kesilir. Kesilen kanaviçeler farklı yerleştirme tasarımlardan biri seçilerek, nevresimlerin üzerine monte edilmeye başlanır. Bu işlemin kesinlikle simetrik olarak yapılması gerekir.

Kanaviçe mizanpajı ve tutturulması

Kanaviçe nevresim takımının yapılışı aşamasında en önemli aşama kanaviçe mizanpajıdır. Hazırlanan kanaviçeler yerleri tespit edildikten sonra toplu iğneler yardımıyla yerlerine oturtturulur. Kanaviçelerin her biri teker teker büyük bir titizlikle dikiş makinası yardımıyla nevresimin üzerine yavaş ve düzgün bir şekilde dikilmeye başlanır.

Nevrül aşaması da bu işlemin bir parçasıdır. Nevrül, kumaş üzerine yapılan süsleme olarak kabul edilir. Kumaşa farklı bir hava katar. Çift iğneli bir şekilde yapılan nevrül, kanaviçeyi daha belirgin hale getirir.

Kanaviçe nevresim takımının yapılışı işleminde müşteri tercihleri de oldukça önem arz etmekte. Nevresim üzerine kaç tane kanaviçe olacağı, kanaviçelerin nerelerde bulunacağıyla ilgili müşterilerin taleplerine göre de hareket edilebilmektedir.

degisik-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi en-guzel-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi farkli-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi guzel-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi harika-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi-facebook kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi-resimli kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi-tumblr kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi yeni-kanavice-nevresim-takiminin-yapilisi

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain