Menu

Kan uyuşmazlığı rh/rh uygunsuzluğu nedir ne anlama gelir

Gebeliğin olumsuz safhalarından bir tanesi olan kan uygunsuzluğu durumu anne ve babanın kan grubu ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun yaşanmasının nedenleri kana bağlı olarak anne adayının eğer ki kan grubu r- negatif ise, babanın ise r+ ise bu durumda oluşan durum kan uygunsuzluğu olarak nitelendirilmektedir. Bunun elbette ki farklı sonuçları bebeğin mevcut kan grubunun belirginleşemeye başladığın da da etkisi vardır. Aynı zamanda kan uygunsuzluğu durumu için, annenin kendi vücudunun düzeni ve metabolizmasının dışında vücuduna farklı bir kan grubunun girmesi halinde ortaya çıkan bir durum olarakta söylenebilir. Yani kan uygunsuzluğu bir nevi farklı kan grubunun insan vücuduna girmesi ve buna dayalı olarak oluşan sonuçlara dayanabilmektedir. Bu yüzden de kan uygunsuzluğu durumunun + ve – olarak alerjen diye anılan bir durumunun da söz konusu olduğunu ifade edebilir.

Kan uyuşmazlığının anne bebek ilişkisi

Kan uygunsuzluğunun yaşanası, anne ve bebek arasındaki göbek kordonuna kadar dayanabilmektedir. Bu nedenle, alerjen durumunun etkisi oldukça önemlidir ve bebek için bazı sağlık sorunlarının başlangıcını da açabilmektedir. Öncelik olarak annenin vücut düzeni ve aynı şekilde bebeğinin metabolizması bu aşamada bazı önemli unsurların alınmasını gerektiriyor. Kan uyuşmazlığının yaşandığı durumlarda, bebek göbek kordonu vasıtası ile, annesine kan gönderimi yapar ve belirli bir alyuvar paylaşımı bebek ile anne arasında gerçekleşir. Bunun yanı sıra, yaşanan bu durumun tüm hamilelik sırasınca olduğunu da söylemek mümkün değildir. Çünkü bir süre sonra bebekten alyuvar aktarımı duracak ve annenin vücut döngüsü alyuvarlara zarar veren antikorları üretmeye başlayacaktır. Bu durumda bebeğin sağlık açısından ve doğumunda bazı zararlı sonuçları alabilmesine neden olabilmektedir.

Artık annenin vücudu bebeğin alyuvarlarına karşı antikorları göbek kordonu üzerinden bebeğe göndermeye başlar. Bu durum, kan uyuşmazlığının temel safhalarındandır ve annenin gönderdiği antikorlar, bebeğin kan hücrelerine zarar verir. Sonrasında ise bebeğin alyuvarlarını öldürür. Buna bağlı olarakta kansızlık durumları gibi etmenler ortaya çıkabilir. Bunun önlemi ise doktor kontrollerinde annenin antikorlarının üretilememesi bu antikorların bebeği aktarılmaması şekilde genelde iğne ile olmaktadır.

kan-uyusmazligi-rh-rh-uygunsuzlugu-nedir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain