Menu

Kaçan ilmek nasıl hangi yöntem ile düzeltilir?

Örgü işleminde ne kadar uzman olursanız olun, ilmeklerin kaçma ihtimaliyle her an karşılaşabilmeniz olasıdır. Kaçan ilmek nasıl düzeltilir? Konusuna geçmeden önce şunları hatırlatalım. İpliği ayrılması, ilmeklerin şişten kaçırılması ve ilmeği düzgün bir şekilde tamamlayamama durumları kolay düzeltilebilen en yaygın hatalar olarak gösterilebilir. Bu nedenle, örgü işleminde her sıra bitiminde yapılacak kontroller örgüyü geriye sökme zahmetinden kurtarmış olacaktır. Şimdi kaçan ilmek nasıl düzeltilir? Konusuna geçebiliriz.

İlmek düzeltme yöntemleri nelerdir?

Kaçan ilmek nasıl düzeltilir ? Sorusunu aşağıdaki yöntemler açıklamaya çalışalım.

Bir sıra aşağıda düz örgü ilmeği: bu yöntemde sağda kalan şişi kaçan ilmeğin önünden batırdıktan sonra arkasında kalan iplik katını alın. Soldaki şişin ucu ile de ilmeğin üzerinden geçirin ve şişten çıkarın.

Bir sıra aşağı düz ters ilmeği: sağdaki şişi kaçan ilmeğin arkasından batırdıktan sonra önündeki iplik katını alın. Soldaki şiş ile ilmeği yeni ilmeğin üzerinden geçirin ve şişten çıkarın.

Birkaç sıra altta örgü: eğer ilmek birkaç sıra kaçmışsa istiyorsanız her sıra için yukarıdaki 2 örneği deneyin ya da tığ yöntemini deneyebilirsiniz. Alacağınız bir tığı kaçan ilmeğin önünden batırarak, iplik katını yakalayın ve ilmeğin içinden çekin. Tüm sıralar için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Bir sırayı sökmek: eğer ilmek kaçması, sağ elinizdeki şişte yeni çalıştığınız ilmeklerde meydana gelmişse, işi şişten çıkarmanıza gerek kalmada, sadece hatanın olduğu yere kadar ilmek ilmek sökebilirsiniz. Soldaki şişi, alttaki ilmeğe önden batın, ilmeği sağdaki şişten çıkarın ve ipliği çekin. Bu işlemi hatanın olduğu yere gelene kadar her ilmek için tekrarlayın. Ters örgü ilmekleri için de aynı şekilde çalışın.

basit-kacan-ilmek-nasil-duzeltilir kacan-ilmek-nasil-duzeltilir-basit kacan-ilmek-nasil-duzeltilir-kolay kacan-ilmek-nasil-hangi-yontem-ile-duzeltilir kolay-kacan-ilmek-nasil-duzeltilir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain