Menu

Kaç aylık hamileyim hesapla ve öğren

Hamilelik dönemi hem bu süreçte karnında bebeğimi taşıyacak olan anne adayları hem de baba adayları açısından son derece özel bir zaman dilimidir. Bu dönemde doktorun vermiş olduğu programları takip etme, meydana gelmesi olası, normal semptomlara ve değişimlere karşı önlem alabilme ve gereksiz endişelerin önüne geçebilme noktasında hamile kalınan süreyi doğru bir şekilde hesaplayabilmek oldukça önemlidir.

Bu konuda rutin kontrollerden geçtiğinizde uzman doktorunuz elbette süreyi takip ederek size hamile olduğunuz hafta sayısı ve bu hafta sayısına uygun tavsiyeler ile gerekli bilgileri verecektir. Bununla birlikte yine de ne kadar süredir hamile olduğunuzu kendiniz hesaplamak isteyebilirsiniz. Eğer kaç aylık hamileyim hesapla şeklinde bir isteğiniz varsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ne kadar süredir hamileyim ?

Uzman doktorlar arasında kabul görmüş olan genel geçer yargıya göre; hamilelik süresinin ilk haftası, aslında hamile olmadığınız bir süreyi işaret eder. Çünkü hamilelik süresinin başlangıcı, hamile kaldığınızı düşündüğünüz ilişkinin olduğu tarih değil; son kez adet kanaması ile karşılaştığınız tarihtir. Yani son adet kanaması gördüğünüz tarihi takip eden hafta hamilelik döneminizin ilk haftası olarak kabul edilmektedir; ancak bu dönemde yumurta henüz döllenmemiştir. Yani aslında hamile değilsiniz; fakat hamile kalmak üzeresiniz.

Son adet döneminin ardından ne kadar süre sonra döllenmiş yumurta hücresinin meydana geldiğini, ne zaman tam olarak hamile kaldığınızı kesin olarak belirleyebilmek mümkün değildir. Buna karşın kaç aylık hamileyim hesapla sorusu bağlamında:

Son adet kanaması gerçekleştikten 38 ila 40 hafta sonra anne olacağınız kabul edilir.

Kesin olarak belirleyemeyeceğiniz yumurtanın döllenme tarihinden sonraki 38 hafta içinde doğumun yapılacağı tahmin edilir.

Bu nedenle adet periyotlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek, kanamanın olduğu tarihleri bir kenara not etmek kaç aylık hamileyim hesapla konusunda hem hamile kalma noktasında deneme yapılan süreçte, hem de hamile kalındıktan sonra hesaplama yapma hususunda son derece faydalı olacaktır.

Bu şekilde bir yandan kaç aylık hamile olduğunuz konusundaki merakınızı tatmin edebilir; diğer yandan doktorunuzun doğru önlemleri almasını ve hamilelik dönemini uygun bir biçimde izleyebilmesini sağlayabilirsiniz.

kac-aylik-hamileyim-hesapla

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain