Menu

Hamilelikte kahve tüketimi nasıl olmalı? Zararlı mıdır?

Hamilelikte kahve tüketimi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bunun sebebi içerisinde yer alan nikotinin zararıdır. Nitekim fazlası oldukça zararlı durumlara yol açmaktadır. Bunu dengelemek amacıyla bilimsel olarak bir takım ölçütler belirlenmiştir. Hamilelikte kahve tüketimi adına yapılan bu ölçütler;

En fazla 200 mg kahve tüketimi yapılmalıdır. Bu da 2-3 fincana tekamül etmektedir.

Çay içerisinde kafein miktarı az olduğu için gün içerisinde 5-6 fincan içmekte sıkıntı olmamaktadır.

Kahvenin bebek üzerinde etkisi

Hamilelikte kahve tüketimi ile bir takım sorunlar gözlemlenmiştir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre;

Fazla kahve içen annelerin bebeklerinde gelişme geriliği söz konusu olmaktadır.

Bebeğin özellikle kilosunda azalmalara yol açtığı izlenmiştir.

Gebelikte demir ihtiyacı artmakta ve bu alanda ilaç tüketimi yapılmaktadır. Nitekim nikotin içeren içecekler bu ilaçların faydalarını azaltmaktadır. Demir ihtiyacı kafein sebebiyle kötü sonuçlara yer vermektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı gebelik sırasında kahve tüketimini aza indirmekte fayda vardır. Aksi taktirde sizlerde ve bebeğinizde bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kafein yerine hamilelik döneminde bitkisel çaylara ağırlık vermek sizler için daha faydalı olacaktır. Özellikle rezene gibi bitkisel çaylar ileride süt hormonları adına sizler için oldukça sağlıklı olacaktır. Mide bulantılarını aza indirmek içinse zerdeçal gibi bitkisel yöntemler söz konusudur. Gece uyku problemleri yaşayan anne adayları için papatya gibi bitkisel çaylar dinlendirici özelliğe sahiptir. Hep şikayet ettiğiniz alanları düzenlenecek hem de sıvı kazanımına yol açacaktır. Nitekim gebelik sırasında bol sıvı tüketmekte oldukça önemlidir. Nikotin içeren sıvılar yerine bitkisel sıvılara ağırlık vermek daha faydalı olacaktır. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için tüm bunlara dikkat etmekte fayda vardır. Böylelikle gebelik sürecini de oldukça hafif sorunlarla atlatmak mümkün hale gelecektir. Bebeğinize iyi gelmek için öncelikle kendinize dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı her türlü önlemi almakta fayda vardır. Nikotin bağımlısı olsanız dahi sadece belirli ölçülerde içerek nefsinizi köreltebilirsiniz. Daha fazlası hem sizin hem de bebeğiniz için zararlı olacaktır. Bu sebepten dolayı gebelik sırasında yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmek oldukça önem arz etmektedir.

hamilelikte-kahve-tuketimi-nasil-olmali

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain