Menu

Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları nelerdir maddeler halinde

Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları konusunu ele alırken ilaçların içeriklerinin belirli kategorilere ayrıldığını söyleyerek konu hakkında bilgi vermeye başlamalıyız. İlaçlar yapılan deney sonuçlarına ve toplanan çeşitli verilere göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalardan bazıları şu şekildedir.

Gebelikte ilaçlar çeşitli risk derecelerine sahiptir

A risk sınıfında yer alan ilaçlar hakkında yapılan araştırmalar bu ilaçların fetusa herhangi bir zarar vermediğini göstermektedir. Bu ilaçlar konusundaki çalışmalar insanlar üzerinde yapılmıştır. Bu yüzden kullanımında herhangi bir sakında yoktur.

B risk sınıfında yer alan ilaçlar hayvanlar üzerinde test edilmiştir. Bu test sonuçlarında hayvanlar üzerinde fetuslara etki eden herhangi bir veri bulunmamıştır. Fakat ürünler insanlar üzerinde test edilmediği için tam b risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır.

C risk sınıfı ilaçlarda hayvan deneyleri sırasında olumsuz etkiler görülmüştür. Fakat bu deneyler insanlar üzerinde yapılmadığı için herhangi bir veri bulunmamaktadır.

D risk kategorisindeki ilaçların insan fetusu üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak mecbur kalınan durumlarda bu tarz ilaçlar kullanılabilmektedir.

X risk kategorisi en tehlikeli ilaç gurubudur. Bu grup ilaçların zararları çok daha fazla olabilmektedir. Aşırı hayati durumlarda kullanılabilmektedir.

hamilelikte-ilac-kullanimi-ve-zararlari-nelerdir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain