Menu

Gebelikte karın ve kasık ağrısı neden olur? Ne yapmak gerekir?

Hamileliğin belirli dönemlerinde karın ve kasık ağrıları meydana gelebilmektedir. Pek çok anne adayları bu konuda zaman zaman ağrılar çekse de bunlar içerisinde pek çok olumsuz neticelerin olmadığını da söylenebilir. Bunun genel sebepleri de korkulacak pek bir etmenin olduğu ifade edebilir. Çünkü hamilelik sırasında bazı gaz sıkışmalarına dayalı olarak ya da idrar yollarındaki bazı düzenliklerden dolayı, bu gibi ağrılar meydana gelebiliyor. Yine de çoğu zaman bu gibi kasık ağrıları için annelerin tedaviye ihtiyaçları yoktur. Bu yüzden de çok fazla endişe etmelerine ve bu konuda sıkılmalarına gerek olmadığını söyleyebiliriz.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı şikayetleri bazı durumlarda kontrolde ettirilmelidir. Eğer yaşanabilecek sıkıntı oldukça fazla ise ve ağrı sürekli olarak yaşanıyorsa, mutlaka doktora başvurulmalı ve bu konuda gerekli tedavi yöntemlerinin araştırılması gerekiyor. Eğer ki idrarınızı yaparken bir yanma ve acı hissi, mide bulantısında kusma ve idrardan kan gelmesi gibi durumlar yaşanıyorsa, bunlar yaşanabilecek sıkıntılar için olumsuz olan etmenlerdir. Bu gibi durumlar da mutlaka doktora başvurularak gerekli önlemler alınmalı ve neticesi aranmalıdır. Bunun yanı sıra, gebelik esnasında bazın kabızlığa bağlı nedenlerden dolayı da kasılmalar meydana gelebiliyor. Bunun sebebi, bazı hazmı kolay olmayan yiyeceklerin tüketilmesi ve düzensiz beslenmeme durumlarında artmasından kaynaklı olabileceğini de dikkate almak gerekiyor.

Gebelikte rahmin büyümesine dayalı karın ağrısı

Hamileliğin süreçleri oldukça geniştir ve her bir evrede farklı tepkimeler vücut üzerinden alınabilir. Bu gibi durumların yaşanması, hareketsizlikten, tüketilen besinlere ve yeteri kadar özen göstermeme ile de paralel olabileceğini ifade edebiliriz. Yine de bazen anne adaylarının ellerinde olmadığı sebeplerden dolayı da rahmin büyümesine bağlı bir kasılmalar ve ağrılar meydana gelebilir. Bu hamileliğin en doğal süreçlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayına girildiğinde ya da dördüncü ayının başlangıçlarına doğru rahminde bazı hareketlilikler başlar. Bu dönemde bir hamile bayanın hareketlerine bağlı olarak ani acılar ve ağrılar meydana gelebilir. Bu durumda normal olan ve rahmin gelişme süreci ile ilişkili durumlardan bazılarını oluşturmaktadır.

gebelikte-karin-ve-kasik-agrisi-neden-olur

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain