Menu

Gebelik hamilelik yumurtlama dönemi hesaplama

Ovulasyon olarak da bilinen yumurtlama yaklaşık olarak her adet döneminde gerçekleşen bir aktivitedir. Her adet döneminin ortaları civarında gerçekleşen bu olay, olgunlaşmış yumurtaların fallop tüplerinden daha net bir anlatımla döl yatağından serbest kalması ve çatlaması şeklinde özetlenebilmektedir. Söz konusu yumurtaların yaşama süresi genellikle 12 saat ila 24 saat arasındadır ve bu süre hamile kalma işlemi konusunda en müsait süreyi işaret etmektedir. Peki, yumurta döllenmezse ne türden bir süreç işler?

Yumurta döllenmediği takdirde adet döneminde yaşanan akıntıyla birlikte dışarı atılacaktır. Bu sebeple hamile kalma planları yapan bayanların:

Adet döngülerini,

Tarih aralıklarını,

Süresini ve

Yoğunluğunu bir kenara not etmesi yumurtlama dönemi hesaplama konusunda son derece faydalı olacaktır.

Böylece hem yumurtlama tarihinizi, hem de hamile kalma olasılığınızı yükseltmek amacıyla düzenleyebileceğiniz cinsel ilişki takviminizi doğru bir biçim belirleyebilirsiniz. Bu da hamile kalma ihtimalinizi ciddi oranda artıracaktır.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır ?

Yukarıda da kısaca değindik; bahsi geçen yumurtlama dönemi ortalama olarak adet döneminin ortalarına denk gelmektedir. Fakat bu noktada şunun tespitini yapalım; bu hesaplama normal şartlarda kabul gören ve 28 günden oluşan adet dönemi açısından doğru kabul edilmektedir. Eğer adet döneminiz 28 günlük bir sürece tekabül etmiyorsa ve farklı sürelerle tekrarlanıyorsa yumurtlama dönemi hesaplama konusunda kimi sapmalar olabilmektedir. Bu türden durumlarda, adet kanamasının başlangıç tarihi olan günden 14 gün geriye giderek yaklaşık olarak yumurtlama döneminize ulaşabilirsiniz.

Bu formüle göre adet döneminiz 28 günlük periyodik süreler dahilinde gerçekleşiyorsa sizin hesap yapma konusunda işiniz son derece kolay; son adet kanamanızdan sonraki 14. Gün sizin yumurtlama için en uygun olduğunuz zamandır. Buna karşın söz gelimi adet döneminiz 35 gün kadar sürüyorsa bu durumda adet kanaması başlangıcından itibaren 14 gün geriye gideceksiniz. Bu işlemin sonucu olan 21 sizin anahtar sayınız; zira son adet kanamasından sonraki 21. Gün yumurtlama dönemi hesaplama hususunda sizin için geçerli olan tarihtir. Eğer hamile kalma yönünde planlarınız varsa bu tarihleri göz önünde bulundurarak hamilelik planları yapabilirsiniz.

hamilelik-yumurtlama-donemi-hesaplama

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain