Menu

Gebelik ( Hamilelik) doğum tarihi günü hesaplama

Gebeliğin önemi, her gün için ayrıca bir hevesin doğması ve doğum gerçekleşene kadar yapılan mücadelelerin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle gebelik doğumunun ne zaman olacağına ilişkin çeşitli tahminler yapılabiliyor fakat kesin birşeyi söylemek her zaman mümkün olmamaktadır. Çünkü bir annenin ve bebeğinin gelişimine bağlı olarak çok farklı doğumların gerçekleştiği ve vaktinden önce oluşan erken doğumlarda sıkça görülebiliyor. Yine de genel olarak doğumların temeli 40 haftalık olarak baz alınmakta ve bu 9 aya tekabül etse de 8. Ay içerisinde doğumların çok sık yaşandığını da belirtmekte yarar vardır. Yine de 41 haftayı da bulan doğumların olduğunun unutulmaması ve henüz 35 haftalık ikende doğumların olabileceğinin de bilinmesi gerekiyor. Bu süreç annenin hamilelik aşamasında ve bebeğin gelişimi sırasında hormonlara dayalı olarak pek çok seçenek üzerinde değerlendirilebilecek bir husustur.

Peki gebelik doğum tarihi hesaplama işleminde nasıl yollar izleniyor?

Bunun için kadınların son adet dönemini baz alan bir hesaplaması yapması gerekiyor. Bunun içinde, son adet baz alınarak 40 hafta baz alınmalı ve doğum tarihi konusunda ortalama bir ay, hafta ve gün bilgisi oturtulmalıdır. Genel olarak bu işin hesaplanma mantığı bu şekilde işlemektedir. Elbetteki, adet baz alınarak yapılan doğum tarihi hesaplamaya ek olarak, doktorunuza başvurarak daha gerçek değerlerde bir doğum tarihi alınabilir. Bu sizin psikolojik açıdan yapacağınız hazırlıkları ve günü geldiğinde nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda da oldukça önemli olacaktır. Bu nedenle de adetin son dönemi ve doktor yardımı ile gebelik doğum tarihi hesaplama işlemi başarılı bir şekilde yapılabilir. Doktorlar bunu genel olarak ultrason sonuçlarına göre yapmaktadırlar.

40 hafta 9 ay genel olarak doğum tarihinde belirleyici zamandır,

Bunun öncesinde ya da sonrasında doğumlarda gerçekleşebiliyor,

Doktorun bildirimi ile eğer erken bir durum söz konusu ile gerekli müdahaleler yapılarak bebek rahimden alınabiliyor,

Eğer 40 haftanın geçmesi gibi bir durum varsa da aynı işlem yine yapılarak bebek rahimden alınabiliyor

Bu aşamalarda genel olarak doktorlara göre bir adım izlenmeli ve karar ona göre verilmelidir. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından en uygun doğum zamanı belirlenerek bazı adımlarda atılmalıdır.

Gebelik doğum tarihi günü hesaplama

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain