Menu

Fırında kolay resimli somon balığı tarifi

En yağlı balık sanırım somon balığı olsa gerek. İçerisindeki yağ oranı fazla olduğu için kızartma yapılması pek uygun değildir. Kızartma, hangi yemek türü olursa olsun son derece zararlı olan bir pişirme tekniğinidir. O yüzden yemeklerinizi mümkün mertebe tencerede, fırında ve ızgarada yapmanız tavsiye edilmektedir. Kızartılan besinlerin, besin değerleri yok olmakta ve neredeyse insan vücuduna hiçbir faydası dokunmamaktadır.

Somon balığının yanında salata ve çorba tercih edilebilir. Farklı baharatlarla lezzetine lezzet katılabilir. Afiyetle yiyebileceğiniz bir balık türüdür. Halime bayanlara önerilmektedir fakat, somon balığı diğer balıklara göre çok daha fazla koku yaptığından dolayı midenizi bulandırabilmektedir. Bu yüzden hamile bayanlarımızın bunu bilmesini istedim. Bazı kötü kokular onlar için çekilmez bir hale gelebiliyor. Eğer mideniz somon balığının kokusuna karşı olumsuz reaksiyon gösteriyorsa ve bulanıyorsa, bunun yerine somon balığından yapılan çorbaları tercih edebilirsiniz.

Somon balığı malzemeleri nelerdir ?

– yarım kilo somon balığı dilimi

– dereotu ve maydanoz

– defne yaprağı, limon ve tuz

– zeytinyağı

Nasıl yapılır ?

– balığın üzerine dört yemek kaşığı zeytin yağını gezdirin ve ardından tuz serpin.  Zeytinyağını balığın tüm tarafına bulayın.

– yağlı kağıdın üzerine somon balığını koyun ve üstüne limon dilimini, maydanozla dereotunu, daha sonra defne yaprağını koyun. Bu saydığımız yeşillikleri kıyarak doğrayarak üzerine koyunuz. En sonunda yağlı kağıdı iyi bir şekilde kapatınız.

200 derecelik daha önceden ısıtılmış fırının içerisinde balığınızı pişiriniz. 25 dakikada pişmektedir. Piştiği zaman yumuşak ve lokum gibi olacaktır.

Son derece pratik ve kolay bir lezzettir. Hepinize afiyet olsun.

firinda-somon-baligi-tarifi

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain