Menu

Evde yapılışı kolay organik ayva reçeli tarifi

Ayva reçeli nasıl yapılıyor çok merak ederdim. Sonunda kendim evde yaptım ve gerçekten başarılı oldu. Püf noktalarına dikkat ettiğiniz zaman eminim sizlerde organik ve son derece faydalı ayva reçelini kendiniz yapabileceksiniz.

Ayva reçeli malzemeleri nelerdir ?

– yarım kilo ayva ( 2 adet büyük boy ayva neredeyse yarım kilo yapmaktadır bilginize)

– 2 su bardağı toz şeker

– çeyrek limon suyu

– 1 su bardağı kadar su

Nasıl yapılır ?

Ayvaların kabukları güzelce soyulur. İnce olmamasına dikkat edin ve o şekilde doğrayın. Fazla ince doğramayınız.

Ayvaların çekirdekleri ayrı bir kase içine alınır. Ardından tencerenin içerisine 1 su bardağı koyulur ve kaynatılır. Su kaynadığı zaman tencereye ayvayı ve çekirdeklerini ekleyin 10 dakika bu şekilde haşlayın.

On dakika sonrasında şekeri dökün ve kıvamı gelene kadar karıştırın. Ateşin kısık olmasına dikkat edin. Ocağın altını kısarak kıvamı gelene kadar karıştırmaya devam edin.

40 dakika kaynatın ve tenceredeki reçelimizden bir tabak içerisine suyunu koyalım soğutmaya bırakalım reçelin suyu eğer koyu renkteyse, kıvamı tutmuş demektir.

Ardından limon suyunu tenceremize ekleyelim ve biraz daha yani bir taşım kadar kaynatalım. Ocaktan tenceremizi çekelim.

Püf noktaları: ayva çekirdeği, reçele renk katmaktadır. Bu yüzden çekirdekleri kullanmayı ihmal etmeyiniz. Reçeliniz hazır olduğu zaman çekirdekleri içinden almayı unutmayınız.

Dikkat: ayvaları bir gece öncesinden bazılarımız şekere yatırmaktadır. Böyle yaparsanız, ayvalar çok sert olur bilginize..

Ayva reçelinin faydaları nelerdir?

– ayvanın faydaları ile neredeyse aynı özellikleri taşımaktadır. Lakin reçelin faydalarını saymakla bitmez. Öksürüğe ve çeşitli göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir. Uzmanlara göre özellikle tüberküloz hastalığı için faydalı bir besindir.

– norveç’te yapılan bir araştırmaya göre, ayva reçelinin kanser hücrelerini engellediği ortaya çıkmıştır.

– sindirim sistemini kuvvetlendirmektedir. Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

– midenin yorulmasını engellediği gibi aynı zamanda güçlenmesini sağlar.

– sinir sistemine olumlu katkı sağladığından dolayı, stresi azaltmaktadır. Günümüzde bir çok hastalığın nedeni strestir. Uzmanlar çağın hastalığı olarak nitelemektedir. O yüzden ayva reçeli yiyerek sizlerde stresinizi azaltabilirsiniz.

– ayvanın mevsimi kış ayı olduğu için çok şanslıyız. Yüce rabbimiz her şeyi uygun bir şekilde yaratmış. Soğuk algınlığı kış aylarında olduğu için ayva, bizi bu sıkıntılı hastalıktan biraz olsa da korumaktadır.

– kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Ayvanın zararları

Ayvanın zararları neredeyse yok denilecek kadar azdır. Her meyve aşırı tüketildiği zaman değişik hastalıklara neden olmaktadır. Ayvayı da fazla tüketmeyin yoksa ayvayı yersiniz : ) espirisini yaptıktan sonra diğer ayrıntılara geçelim;

Yüksek tansiyonu olan hastalar dikkatli tüketmelidir.

Hamile kadınlar ayva yemeden önce, doktoruna başvurmalıdırlar.

İshal olanların ayva tüketmemesi gerekmektedir.

ayva-receli-tarifi

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain