Menu

En güzel dikkat çeken bilezik modelleri burma

Türk örf ve adetlerinde, düğünlerin, nişanlarının, kına gecelerinin ve bebek doğumlarının takı takma törenlerinde, en makbul olan hediye, altın bileziktir. İçlerinden en makbul bilezik modelleri burma bileziğin çeşitleridir. Düğünde geline takılan takının cinsi ve miktarı, gelin olarak gideceği evin, kudretini, saygınlığını ve cömertliğini gösteren bir ibaredir. Adetlere göre, kız tarafı altın isteme hakkına sahiptir ve bilezik modelleri burma olsun dediğinde, bu istek erkek ailesi tarafından yerine getirilmelidir. Günümüzde her aile bütçesine göre altın takmaktadır. Altın piyasası, her bütçeye hitap edebilmek için, ayarı düşük altınlar da üretmektedir. Ailelerin geleneklerini yaşayabilmesi böylelikle mümkün olmaktadır. Takı merasimlerinde takılan bilezik modelleri burma ile sınırlı değildir. Daha ince ve ayarda bilezik modelleri de vardır. Takılacak bileziğin ayarı ve modeli, düğün sahibine göre değişmektedir.

Burma bilezik modelleri şunlardır:

Üçlü adana burması

Bu model, üç burgudan oluşmaktadır. 22 ayar üretilen bu model, ünlü bir modeldir.

İkili adana burması

İki burgudan oluşan bu model 22 ayar olarak üretilmektedir.

Trabzon burması

Daha detaylı, işçiliği daha fazla olan bu modelin 24 ayar üretilenleri de bulunmaktadır. Ekseriyetle 22 ayar üretilmektedir. Genel hatları sabit kalmak kaydıyla, kişiye özel üretimleri de mevcuttur.

Erzurum burması

Bazı modellerinde taş detayların da kullanıldı erzurum burması 22 ayar üretilmektedir. 24 ayar üretimleri de vardır.

bayan-bilezik-modelleri-burma bilezik-modelleri-burma farkli-bilezik-modelleri-burma kadin-bilezik-modelleri-burma yeni-bilezik-modelleri-burma

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain