Menu

Çıtır ve kıtır patates kızartması nasıl yapılır

Çıtır ve kıtır patates nasıl yapılır? Mc donalds, burger king gibi yerlerden yediğiniz lezzetli patatesleri sizlerde evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken püf noktalar, dikkat edilmesi gereken ayrıntılar sizler için araştırıldı ve yazımızda paylaşıldı.

İlk önce kızartmalık patates tercih etmelisiniz. Su miktarının az olan nişastalı patatesleri tercih etmenizi öneriyoruz. Eski patateslerin nem oranı bir hayli azdır. Taze olanlarda ise fazladır. Eski patatesler çıtır patates elde etmenin en önemli yolu ve tercihidir. Bulamazsanız, sakın dert etmeyin. Birazdan paylaşacağımız püf noktalar sayesinde çıtır çıtır patates elde edebileceksiniz.

İki aşamalı kızartma yöntemi

Kıtır patates elde etmek için patatesleri iki defa kızartmamız gerekiyor. Nasıl mı? Biz buna ön kızartma diyoruz.

İlk adımda patatesi güzelce pişirmek için düşük ısıda uzun süre kızartacaksınız ( bu yönteme haşlama yöntemi diyorlar)

İkinci aşamada ise yüksek ısıda pişireceksiniz. Patateslerin dış kısmı karartılıyor ve çıtır hale getiriliyor.

Patatesler haşlanır ve oda sıcaklığında 1 saat bekletilir. Sonra yine kızartılır. Anlamadığınızı biliyorum ve tarife geçiyorum : )

Çıtır patates tarifi

Patatesleri soyun ve çubuk şeklinde kesin

Büyük ve kap içerisine soğuk suyu ekleyin ve patatesleri içine koyun. ( bunu yapmamızın sebebi: fazla nişastasını almak ve kızartırken birbirine yapışmasını engellemek )

Geniş bir tencereye yada tavaya bol sıvıyağı ekleyin. Ardından patatesleri koyun ve 7 dakika kadar haşlayın. Patatesleri tavadan alın ve fazla yağını süzün. Dilerseniz kağıt havlu ile fazla yağını alabilirsiniz. Patatesler oda sıcaklığında soğuyana kadar bekleyin.

Tekrardan tavadaki yağı kızdırın ve oda sıcaklığında bekletmiş olduğumuz patatesleri altın sarısı rengini alana kadar kızartın.

Patates kızartması tarifi

Malzemeler

– arzu ettiğiniz kadar çubuk şeklinde doğranmış patates

– sıvıyağı ve tuz

Yapılışı:

Patateslerinizi bıçak ile soyun ve dilediğiniz şekilde kesin

Geniş bir süzgecin içinde suyla güzelce yıkayın. Nişastası iyice çıksın. Hatta iki üç kere yıkayın. Su ak olana kadar.

Daha sonra teflon tavamızın yarısına kadar sıvıyağı koyalım ve kızdıralım. Bol kızgın yağa patateslerimizi aldığı kadar ekleyelim.

Renkleri altın sarısı olana kadar pişirelim. Zaten kendisini belli edecektir. Hafiften bazılarının kenarları kahverengimsi olacaktır.

Daha sonra fazla yağını almak için tabağımızın altına kağıt havlu koyalım ve üzerine kızartmış olduğumuz patatesleri ekleyelim.

patates-kizartmasi-nasil-yapilir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain