Menu

Bozanın faydaları nelerdir? İçerisinde hangi vitaminler bulunur

Boza darı irmiği  şeker ve su ile üretilen mayalı bir içecektir.özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bozanın vücuda bir çok yararı bulunur. Orta asyadan günümüze kadar popülerliğinden bir şey kaybetmeyen boza lezzetiyle keyifle tüketilmektedir.

Boza içeriğinde bulunan darı ve maya etkisi ile boza, demir, fosfor, niasin, sodyum, a, b1, b2 ve e vitaminleri yönünden oldukça zengindir.bu zenginliğine bağlı olarak vücuda ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin ve mineral desteğini sunar.

Boza içerik olarak enerji verir bu nedenle çok aktif olan yada spor yapan kişiler tarafından daha sık tüketilmesi gereken bir içecektir.bu enerjinin tüketilememesi vücutta depolanarak yağ olmasına neden olacaktır. Grip nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücuda direnç kazandıran boza öksürük ve boğaz enfeksiyonlarını da iyileştirici özelliktedir.aynı zamanda mayalı etkisi ile mide yanmalarını önler ve hazmı kolaylaştırır.

Gelişmekte olan çocukların kemik yapılarını kuvvetlendiren vitamin ve vitaminler açısından zengindir. Yaşlılığa bağlı olarak meydana çıkabilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

B vitamini desteği sayesinde zihin gelişimi için faydalıdır.

Son yıllarda yapılan incelemeler sonucunda bozanın kanserojen maddelere yada kanserli hücrelere karşıda etkili olduğu tespit edilmiştir.vücut direncini arttırması kansere neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcıdır.

bozanin-faydalari-nelerdir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain