Menu

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir ?Oku ve öğren

Bebeğin varlığı, annenin tamamen merak algısına hitap eden ve aynı şekilde babasının da merak ettiği hususlar arasındadır. Anne karnında daha hamilelik durumu anlaşıldıktan hemen sonra bebeğin nasıl bir bedeni, yüzü ve en önemlisi kız mı erkek mi olacağı gibi çeşitli sorular meraklara dönüşebilmektedir. Bunun gibi durumlarda her anne rahminde taşıdığı bir parçasının cinsiyetini bir an önce öğrenmek ve ona göre bir psikolojik hazırlık yapmayı ister. Ona göre düşünür, hayaller kurar, odasını düzenler ya da kıyafet alma girişimlerine başlayabilir. Tüm bu aşamalarda anne karnındaki bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir sorusunun da doğurabiliyor. Tabi kendi kültürümüze göre bazı batıl inançlar ve buna bağlı beslenme alışkanlarında az çok değil de bebeğin cinsiyetinin erkek ya da kız olacağı şeklinde varsayımlar yapılabiliyor. Yine de genel sonuçlar her zaman doktorlar tarafından belirlenerek oluşturmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti ile ilgili, bazı sonuçlara dayalı tahminlerde oldukça fazladır. Örneğin kız çocuğu belirtileri için halk ağızında bazı söylemler vardır. Çok fazla tatlı ve çikolata tüketmek, bebek yukarıda taşınması, portakal suyuna büyük bir ihtiyaç duyulması, kilo alımlarınız kalça bölgerinde yoğunlaşıyorsa gibi pek çok kesin olmayan tahminler yapılabilir. Bu erkek için bebeğin aşağıda taşınması, göğüslerin büyümemesi, tuzlu gıdalara olan istek gibi dağılım gösterebilmektedir. Kısacası şiirin tatlı ve kızsal şeyler için kız bebek, erkeksi şeyler için erkek çocuk geleceğine de yorulur.

Peki doğru bir şekilde bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir ?

Bebeğin cinsiyetinin öğrenme aşamasında vajinal ultrason ve karın bölgesi ultrasonlarının etkileri vardır. Bunlar bebeğin cinsiyetini anlamada 12 ve 16. Haftalar arasında bir cinsiyet belirlemesini oluşturabilir. Yine de bebeğin cinsiyetinin anlaşılmasındaki tek yöntemler bunlar değildir. Bunlar arasında;

Annenin karnından alınan amnion sıvısı,

Kordosentez tekniği

Koryon villus biyopsi

Adımları, kromozomların incelenmesi üzerinden anlaşılmaktadır. X ve y kromozomların, incelenmesi neticesinde, bebeğin kız ya da erkek mi olacağı hususunda çok daha net sonuçlar alınabilmektedir. Bu görüntü ile bebeğin cinsiyetinin anlaşılmasından ziyade daha çok hücresel bir süreçtir. Bunun yanı sıra, bazı testler uygulanarak da bebeğin cinsiyeti anlama yolunda bazı adımlar atılabilir.

anne-karnindaki-bebegin-cinsiyeti-nasil-ogrenilir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain