Menu

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti hangi günne zaman nasıl belli olur

Hafta bir bebeğin anne karnındaki cinsiyet konusunda yaklaşık bir bilgi alabilme konusunda ilk temel sayılan süredir. Genel olarak bu her kadında farklı bir şekilde görülebilir ve bebeğin cinsiyeti 12. Hafta ve 14. Hafta üzerinde de anlaşılmaya başlanabilir. Burada önemli olan ve bilinmesi gereken unsur, bebeğin cinsiyetinin tamamen erkeğin spermlerindeki x ve y kromozomuna bağlı bir durum olmasıdır. Yani burada kadının bebeğin cinsiyetinin herhangi bir şekilde oluşması ile alakalı bir rolü yoktur. Tüm rolün erkeğin milyonlarca spermi üzerindeki x ve y kromozomun yumurta ile birleşmesi sonucunda bebeğin kız ya da erkek olacağının belirlenmesine dayalı olduğu da ifade edilebilir.

Eğer ki y krozomuna sahip olan sperm, yumurta ile birleşirse, ortaya bir erkek çocuk meydana gelmektedir. Eğer ki x krozomu ile sperm yumurta ile birleşirse kız çocuk dünyaya gelmektedir. Bu nedeni de anne karnındaki bebeğin cinsiyetinde babasının x ve y kromozomlarının etkileşimi, bebeğin cinsiyetinde büyük bir etkiye sahiptir. Annenin bu konuda herhangi bir rolü bulunmamaktadır.

Cinsiyet belirlemede ultrason üzerinde doktorun gerekli incelemeleri yapması ve bunu takip etmesi de oldukça önemlidir. Ortaya çıkacak olan sonuçla, bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir fakat bunun için 12. Hafta ve 14. Hafta arasında bir zaman dilimi gerekebilir. Bu bebeğin gelişim süreci ve ultrason üzerinden alınabilecek sonuçlar üzerinde doktor tarafından anlaşılabilmektedir.

Vajinal ve karın ultrasonları

Bebeğin cinsiyetini belirlemede bu iki ultrason sisteminin bazı aşamaları ve takip düzeni bulunmaktadır. Vajinal ultrason ile yapılan gebeliklerde bebeğin cinsiyeti 12 ve 13. Haftalar arasında anlaşılabildiği belirtilmektedir. Eğer ki karın ultrasonu üzerinden bir cinsiyet tespiti yapılacaksa bunun içinde belirlenen süre dilimi 14 ve 15. Haftalara kadar çıkabildiğidir. Burada kullanılan ultrasonların 1 ya da 2 hafta kadar belirleyici süresi olduğunu ifade edebiliriz. Elbette ki anne ve babanın en çok merak ettiği husus olan bebeğin cinsiyeti, bu konuda büyük bir heyecanı da taşımaktadır. Bu yüzden de bir an önce çocuğun cinsiyetini öğrenmek isteyen anne ve baba, vajinal ultrason ile bebeklerinin cinsiyetini öğrenebiliyorlar.

anne-karnindaki-bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain