Menu

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti erkek mi kız mı olduğu nasıl anlaşılır ve olur?

Uzman bir doktorun gözü, bakışı ve tecrübesi, ultrason üzerinde bebeğin görüntüsüne bakarak olarak bir sonuç alabilmesinde yardımcı olabilir. Genelde yanlış algılar, bebeğin cinsiyetinin yanlış saptanmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı da ultrason üzerinden bebeğin görüntüsünü inceleyen doktorların mutlaka, bir bebeğin vücudunun kısım parçalarını belirli bir parçaya ayırarak, cinsel organ bazında düşünmesi gerekebiliyor. Bu da tecrübeye dayalı bir durum olmaktadır. Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti 4. Aya kadar kesin bir netliğe ulaşabilmektedir. Bundan önceki tarihlerde de bazı çalışmalar ve tespitler yapılabildiği gibi kesin bir netlik alınamadığı da olmaktadır. Genel olarak ultrason üzerinden bebeğin görüntüsü ile, kız mı ya da erkek mi olacağı saptanmaya çalışıldığı için bebeğin cinsiyetinde karmaşıklık söz konusu olabiliyor.

Bebeğin cinsiyetinin anlaşılabilmesi için;

İyi bir incelemenin yapılması,

Ultrason üzerinden bebeğin fiziği tam olarak çözülmesi,

Doktorun iyi bir şekilde bebeği incelemesi ve yorumlayabilmesi,

Sonrasında bebeğin kız iken erkek ya da erkek iken kız çıkması durumlarının yaşanmamasını sağlaması için iyice bir kontrol etmesi gerekebilir.

Yine de haftalık baz alınarak 12. Haftadan başlayarak 16 ve 17. Haftalara kadar süren bir cinsiyet saptama durumları da olabiliyor. Yapılan ultrasonlar, bebeğin görüntüsü üzerinden cinsiyetinin anlaşılmasına yardımcı olabilmektedir. Yine net ve kesin bir şekilde söylemek için 3 ve 4 ay sürelerinde bir beklemenin yapılması da gerekebilir.

Bebeğin cinsiyetinin saptanma süresi

X ve y kromozomları ana rahmine girdiğinde sperm yumurta ile birleşir ve bebeğin cinsiyeti baştan belli olur. Fakat bebeğin genital bölgelerinin gelişme evresi, iki bacak arasındaki durumun çözülebilmesine bağlı olduğundan, ultrason ile o zaman bir netice alınabilir. X kromozomlu sperm kız, y kromozomu ise erkektir. Bu nedenle bebeğin daha ilk başta kız mı ya da erkek mi olduğu bellidir. Yani bebeğin biyolojik açıdan cinsiyetini değiştirme durumu söz konusu değildir. Ayrıca, amniyon sıvısı alınarak ya da bebek plasentası üzerinden bazı incelemeler yapılarak da bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir. Bu durum daha çok biyolojiktir. Fakat ultrason ile yapılan tamamen bebeğin büyüme, gelişme ve vücut hatlarının gelişmesine paralel olduğundan bebeğin gelişim süresini 9. Ya da 10. Haftaya kadar tamamlaması gerekiyor.

bebegin-cinsiyeti-erkek-mi-kiz-mi-oldugu-nasil-anlasilir

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain